FUNKCJONOWANIE ZDROWO I ŚWIADOMIE

PRAWIDŁOWA POZYCJA STOJĄCA

Prawidłowa pozycja stojąca to sposób ustawienia ciała,  który uniemożliwia powstawanie jakichkolwiek wad postawy, schorzeń i wielu innych przyczyn bólu. Dzięki temu napinamy większą ilość mięśni, a co za tym idzie zwiększamy sprawność serca, krwiobiegu i dbamy o prawidłowe ustawienie ciała, które daje nam odpowiednie ustawienie dróg nerwowych, więc funkcjonujemy w sposób zdrowy i świadomy. Dodatkowo wzmacniamy organizm i zabezpieczamy go przed kontuzjami.

Film wkrótce

  1. Zaczynamy od ustawienia stóp na podłożu. Stopy na szerokość bioder (nie za wąsko), prawie równolegle, jednak palce szerzej niż pięty.
  2. Nogi delikatnie ugięte. Nie doprowadzamy do przeprostu w stawie kolanowym.
  3. Biodra są przesunięte do przodu, do pozycji, w której możliwe jest spowodowanie napięcia pośladków. Jeżeli pośladki są wypięte mamy do czynienia ze złym ustawieniem bioder oraz złym ustawieniem odcinka lędźwiowego.
    Nieprawidłowe ustawienie bioder wiąże się z wadliwym ustawieniem dróg nerwowych do kończyn dolnych, co prowadzi do złego ustawienia całych nóg. W takim wypadku ryzyko kontuzji okolicy kolan oraz okolicy kostek rośnie ponad 50-krotnie, a płaskostopie i skrzywienia w kończynach dolnych jest związane tylko i wyłącznie z nieprawidłowym ustawieniem bioder oraz brakiem silnych mięśni pośladków.
    Nieprawidłowe ustawienie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wiąże się z ciągłym napięciem w odcinku lędźwiowym (napięty prostownik grzbietu), co przeradza się w mniejszą sprawność, a następnie ogromny ból, zwyrodnienia, stany zapalne, przepukliny, blokady ruchu, nowotwór kręgosłupa, a także jest początkiem wadliwego ustawienia całego kręgosłupa co wiąże się z ogromnym spadkiem sprawności oraz powstawaniem ogromnej ilości przyczyn bólu. 
  4. Wymuszamy pozycję, w której możliwe jest napięcie mięśni brzucha. Jest to jedna z najważniejszych podpowiedzi jakie powinniśmy zapamiętać, napięcie mięśni brzucha. Dzięki temu zaczynamy oddychać przeponą, a mięśnie brzucha są w stanie wykonywać swoje zadanie, czyli poza ciągłą pracą wpływającą na wzrost naszej sprawności fizycznej teraz są w stanie dbać o zabezpieczenie naszych wnętrzności.
  5. Powodujemy napięcie w okolicy łopatek i staramy się cofnąć barki. Aktywacja mięśni grzbietu (okolica łopatek) jest wystarczająca po czasie 10 – 15 sekund, mięśnie są gotowe do pracy i nie musimy dodatkowo myśleć o ustawieniu naszego odcinka piersiowego kręgosłupa.
  6. Aktywacja mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe ustawienie oraz pracę odcinka szyjnego kręgosłupa. Wystarczy powoli odchylić głowę do tyłu, następnie utrzymać maksymalne napięcie i próbować wyciągnąć podbródek najwyżej jak tylko potrafimy, czas aktywacji to 10-15 sekund. Docelowo uszy powinny być nad barkami.

ODDYCHANIE

Dostarczenie tlenu organizmowi jest jedną z najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać jeśli chcesz funkcjonować Zdrowo i Świadomie. Dostarczanie większej ilości tlenu dla organizmu przyspiesza każdy proces fizjologiczny naszego ciała. Mała ilość tlenu powoduje gorszą pracę mózgu, co za tym idzie często ból głowy, senność, mniejszą sprawność lub brak energii do funkcjonowania. Jeśli chcesz mieć więcej siły i lepiej się czuć, pamiętaj o paru większych oddechach co godzinę, a dla lepszego efektu popij oddechy paroma łykami wody.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie podejmując aktywności fizycznej osłabiamy swój organizm, a nieużywany mięsień po 3 dniach generuje mniejsza moc i staje się mniej funkcjonalny. Dodatkowo kolejnymi efektami ubocznymi braku napięć mięśni w organizmie są np:. złe ciśnienie krwi, cukrzyca, czyli inaczej obumieranie ciała. Jeśli więc próbujesz zwalić winę swojego lenistwa, bólu lub choroby na starość musisz wiedzieć o jednej rzeczy – to tylko od ciebie zależy czy zaczniesz o siebie dbać, wzmocnisz najsłabsze części ciała i wrócisz do pełnej sprawności, czy usiądziesz wygodnie w kanapie i zaczniesz chorować. Najdłuższe ćwiczenie z kompletu ćwiczeń Zdrowo i Świadomie trwa tylko 40 sekund, a zdecydowaną większość ćwiczeń możesz wykonywać wszędzie, łącznie z pozycjami stojącymi, siedzącymi i leżącymi.

ODŻYWIANIE

Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest jego odpowiednie odżywienie. Każdy ruch jaki wykonujemy wiąże się z napięciem mięśni. One zaś generują siłę, gdy są prawidłowo odżywione, a na ich prawidłowe odżywienie składa się woda i białko.

WODA

Woda jest niezbędna do funkcjonowania człowieka, m.in. do każdego procesu zachodzącego w organizmie człowieka. Do przeprowadzenia procesu trawienia organizm potrzebuje 1,5 l wody. Za prawidłową gospodarkę wodną organizmu odpowiada sód. Kiedy w organizmie znajduje się odpowiednia ilość sodu, woda zostaje rozprowadzona prawidłowo po całym ciele i trafia między innymi do mięśni i tkanek. Jeżeli brakuje wody, organizm magazynuje większe ilości sodu, aby zatrzymać wodę w ciele. Następnie jeśli brakuje sodu (po wysiłku lub przy przesadnie zdrowej diecie) dochodzi do problemów związanych z odwodnieniem organizmu bez względu na ilość spożywanej wody. Sól w 40% składa się z sodu, dlatego jest to niezbędny składnik potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Sól znajduje się we wszystkich produktach spożywczych.